Какво представлява флурона и как да се предпазим?

Какво представлява флурона и как да се предпазим?

Коинфекция между грипен вирус и SARS-CoV-2.

Флурона представлява едновременно възникнала инфекция (коинфекция) с грипен вирус и с коронавируса (от англ. „Flurona“ – flu+corona), а не нов вариант или подвариант на SARS-CoV-2.

  1. В България вече са установени три случая на въпросната коинфекция, като случаите са от областите Русе, Пазарджик и София град.
  2. Наличието на коинфекцията не винаги означава, че човек боледува два пъти по-тежко, но предполага по-високи рискове за здравето за разлика от случаите, при които човек е заразен само с грипен вирус или само с коронавируса SARS-CoV-2.
  3. И двата вируса причиняват респираторни инфекции и се предават по въздушно-капков път, както и чрез замърсени повърхности. Тези вируси са склонни да заразяват най-вече клетките, които покриват горните и долните дихателни пътища, и могат да причинят широк спектър от заболявания – от безсимптомни или сравнително леки инфекции до тежки усложнения или смърт.
    Въз основа на проведени проучвания най-честите симптоми при пациенти с флурона са треска (89,4%), кашлица (79,3%), задух (24,1%), мускулни болки (20,7%) и затруднено дишане (20,7%). Доколкото двата вируса имат сходни симптоми, коинфекцията се установява чрез лабораторно изследване.
  4. Своевременната лабораторна диагностика е от изключително значение и при двете заболявания за назначаването на най-подходящата терапия. При лицата с хронични заболявания и съмнение за сезонен грип ключово е още в първите часове от появата на оплаквания да се започне противовирусна терапия.
  5. Възрастните хора и страдащите от хронични заболявания са изложени на по-висок риск от тежко протичане на коинфекция между грипен вирус и SARS-CoV-2 и последващи усложнения за здравето, като вероятността да се наложи болнично лечение (в т.ч. и интензивни грижи) е значително по-висока.
  6. Ваксинацията и спазването на нефармацевтичните мерки като носене на защитна маска за лице, честа хигиена на ръцете и спазване на физическа дистанция са най-сигурният начин да се предпазим както от COVID-19, така и от други инфекции, предавани по въздушно-капков път, в т.ч. от сезонния грип и други остри респираторни инфекции.

За първи път в България е установен вариантът XBB.1.5 на Омикрон

20 януари 2023 г.

В Националния център по заразни и паразитни болести чрез целогеномно секвениране бяха анализирани 87 клинични проби със SARS-CoV-2. Пробите са взети от пациенти с COVID-19 в периода 09.12.2022-11.01.2023 г. и са изпратени от 14 различни лечебни заведения от 10 области на страната.

  1. За първи път в България е установен вариантът XBB.1.5 на Омикрон.
  2. СЗО наблюдава с повишено внимание вариантът поради неговия потенциал за по-бързо разпространение и намалена неутрализация от ваксинален и естествен имунитет от предишните варианти на SARS-CoV-2 и следователно може да допринесе за увеличаване на случаите на COVID-19 в световен мащаб. Към момента няма данни за тежестта на протичане на заболяването, свързано с XXB. 1.5, като оценките продължават.
  3. НЦЗПБ продължава да наблюдава разпространението на SARS-CoV-2 в страната с акцент за търсене на варианти с ускорено разпространение, променена вирулентност и имуногенност, които са с повишено значение за общественото здраве.
Сподели:
Edno23 Favit Svejo Twitter Facebook Google Buzz Delicious Google Bookmarks Digg
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: free css template | Thanks to hostgator coupon codes and shared hosting